turkusowadroga.pl

Turkusowy, czyli przyjazny człowiekowi

Frederic Laloux, autor książki „Pracować inaczej” model turkusowego zarządzania oparł na rozwoju ludzkiej świadomości. Turkus to kolejny etap po kolorze pomarańczowym charakterystycznym dla korporacji i zielonym (organizacje non profit). Łączy te dwie barwy. Firmy turkusowe czerpią to co najlepsze od swoich poprzedniczek – równość, partnerstwo (zielone) wydajność (pomarańczowe) i jednocześnie eliminują niedoskonałości – słaby proces decyzyjny w organizacjach zielonych czy przedmiotowe traktowanie człowieka, zysk za wszelka cenę w pomarańczowych. 

Turkus stawia człowieka na pierwszym miejscu i najlepiej odpowiada na jego potrzebę samorealizacji, autentyczności, po prostu dobrego życia. Potrzeby charakterystyczne dla etapu pomarańczowego: bogactwo, sława i społeczne uznanie tracą na znaczeniu.

Oczywiście nie brakuje opinii, że nie dorośliśmy do turkusu, że to utopia. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku wciąż przybywa firm, i to dużych, zarządzanych w taki właśnie sposób. Wierzymy, że będzie ich coraz więcej, do czego, mamy nadzieję, nasza fundacja także się przyczyni.

RELAKS W PRACY

Nasze działania

Jak promujemy

Konferencje

Promowanie dobrych praktyk, dzielenie się doświadczeniem, spotkania z ekspertami

Spotkania w sieci

Popularyzacja nowoczesnych technik zarządzania, rozmowy z menadżerami

Książki

Poradniki, albumy, wywiady z turkusowymi szefami, prezentacje mikro- i małych firm